17 maja przy Zespole Szkół w Lesznowoli zorganizowano rodzinny piknik z okazji „Międzynarodowego Dnia Rodzin”. Tegoroczny impreza odbyła się pod hasłem „Stawiamy na Rodzinę”.
Rodzina to podstawowa komórka społeczna. To w niej tkwi siła człowieka. Bliskie relacje z rodzicami, rodzeństwem czy dziadkami dają nam siłę do pokonywania trudności życiowych. Jednak zabiegani rodzice mają niewiele czasu, który mogą poświęcić wyłącznie dla swoich pociech, dlatego Gmina Lesznowola po raz drugi z wielkim zapałem przystąpiła do organizacji pikniku.
Patronat nad imprezą objęła Pani Wójt oraz Samorząd Gminy Lesznowola, a w jego organizację włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych, Gminny Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Każda z tych gminnych jednostek przygotowała wiele atrakcji i konkursów dla rodzin.
Biblioteka zaprosiła Wróżkę, która korzystając ze swoich czarodziejskich mocy głośno czytając baśnie przenosiła dzieci i dorosłych w świat fantazji. Zarówno dzieci jak dorośli mogli przy pomocy czarodziejskiej różdżki, wyczarować ulubione zwierzaczki z zaczarowanego kufra, a także osłodzić pobyt na pikniku słodyczami o, których nie zapomniała wróżka.
Część sportowa rozpoczęła się od meczu piłkarskiego dzieci 10-cio i 11-sto letnich wschód kontra zachód . Wschodnią część gminy reprezentowali zawodnicy UKS Iwiczna i FC Lesznowola natomiast zachodnią dzieci z UKS Orlęta Mroków i Akademia Lolek Łazy. W między czasie młodsze dzieci rywalizowały w skoku w dal. Część lekkoatletyczną w głównej mierze poprowadzili panowie Kazimierz Marczuk i Paweł Kowalski z magdaleńskiego stowarzyszenia miłośników kolarstwa. W skoku w dal z miejsca najlepiej prezentowali się Maciej Kazubski, Jakub Hołodniak i Szymon Zieliński.
Do biegu sprinterskiego na 60 metrów zgłosiło się 14-ścioro dzieci. Najlepszy wynik zanotował Piotr Morogow (9,08), na drugim miejscu uplasowała się Natalka Bednarczyk ( 9,14) a na trzecim Nikodem Kłos ( 9,37).
Zarówno w skoku w dal i biegu na 60 metrów rywalizacja była zacięta i o końcowym sukcesie decydowały centymetry i setne sekundy.
Po zakończeniu meczy piłkarskich dzieci na placu boju stanęli ich rodzice aby rozgrać spotkanie wschód kontra zachód gminy. W barwach wschodu wystąpili rodzice, których dzieci trenują w UKS Iwiczna i FC Lesznowola. Zachód reprezentowali rodzice dzieci z UKS Orlęta Mroków i Akademia Lolek Łazy. Było to pierwsze historyczne spotkanie w naszej gminie, w którym wschód pokonał zachód stosunkiem 6:4. Zwycięstwo wschodu mogło być wyższe gdyby nie dobra postawa bramkarza zachodu Michała Wiśniewskiego.
W trakcie meczu rodziców do konkursu żonglerki stanęły dzieci. Aby zintegrować nasze pociechy dzieci musiały startować w parach gdzie ich partner nie mógł reprezentować barw tego samego klubu, a ich wynik był sumowany. Najwięcej, bo aż 35 razy udało się podbić piłkę Maksowi Marcinkowskiemu i Krzysztofowi Dubienieckiemu, którzy trenują w LUKS SET Lesznowola i MKS Piaseczno. Drugie miejsce z wynikiem 17 odbić zajęli Eryk Rudecki z Orląt Mroków i Kuba Kośmider z Akademii Lolka. Trzecie miejsce z 15 odbiciami zajęli Piotr Morogow i Kacper Kołodnicki.
Kiedy dobiegł końca mecz rodziców odbył się konkurs strzałów do bramki. Bramka zakryta została płachtą z otworami, w które trzeba było trafić aby zdobyć punkty. Drużynę stanowiła para rodzic i dziecko gdzie każdemu przysługiwały 3 strzały. Konkurs cieszył się dużą popularnością gdzie do rywalizacji stanęło 32 par. Pierwsze miejsce zajęli Łukasz i Piotr Szostak, drugie miejsce ex aequo Paweł i Wojciech Podedworny oraz Dawid i Jakub Gzik. Trzecie miejsce również ex aequo : Maks Idzik z Michałem Wiśniewskim, Piotr i Julian Lewandowscy oraz Kacper i Paweł Kołodniccy.
Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zaprosił całe rodziny do wspólnej twórczości artystycznej. Na warsztatach plastycznych z pomocą instruktorów można było zająć się rysowaniem, wycinaniem oraz tworzeniem wyklejanych kompozycji kwiatowych. Dla najmłodszych dzieci przygotowane były specjalne kolorowanki, natomiast na stoisku ceramicznym każdy miał okazję wykonać własnoręcznie talerzyk, miseczkę bądź glinianą rzeźbę. Nieopodal na specjalnych przestrzennych ściankach młodzież wraz z artystą specjalizującym się w działaniach graffiti miała okazję nauczyć się ciekawej sztuki Street Art. Osoby z talentem wokalnym chętnie wzięły udział rodzinnym karaoke, śpiewając do mikrofonu znane i lubiane piosenki.
Wspólne zdjęcie z postacią pieska z bajki oferowały też zaproszone Animki, bawiąc dzieci w najróżniejszy sposób. Malowały buzie, wyczarowywały zwierzątka z baloników, częstowały watą cukrową i uczyły trudnej lecz pełnej radości zumby, którą mogły wspólnie zatańczyć rodziny.
Przychodnia Dentica Nova ze Starej Iwicznej wraz z lekarzami i panią higienistką przygotowała akcję ukierunkowaną na edukację z zakresu profilaktyki stomatologicznej i zapobiegania próchnicy. Dzieci pod okiem stomatologów były uczone prawidłowego czyszczenia zębów, a specjalny model wzbudził ich duże zainteresowanie. Dzieci mogły także pokolorować edukacyjne malowanki na których Zębowa Wróżka oraz postaci z bajek uczyły jak dbać o ząbki. Każde dziecko, które wzięło udział w zabawie odchodziło z pięknym, białym balonikiem oraz ulotkami dla rodziców i dziadków.
Z kolei Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej promował Gminną i Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
Warto dodać, że każdy uczestnik pikniku dostał pamiątkowy medal, a najlepsi w zawodach sportowych otrzymali drobne nagrody rzeczowe.
Zdjęcia można obejrzeć pod tym linkiem: zdjęcia z pikniku