Wybory samorządowe 2018 w Gminie Lesznowola

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił termin wyborów samorządowych w 2018 roku. Odbędą się one 21 października. Jednak już wcześniej, bo do końca marca, samorządy musiały podjąć uchwały o okręgach wyborczych.

Rada Gminy Lesznowola 29 marca 2018 roku podjęła uchwałę w sprawie podziału Gminy Lesznowola na stałe okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu. Zmiana ta wynika ze znowelizowanego kodeksu wyborczego. Najistotniejsze zmiany, to zastąpienie jednomandatowych okręgów wyborczych, trzema dużymi okręgami, w których będzie do uzyskania po 7 mandatów. Zmienia się także system liczenia głosów. Z głosowania większościowego, czyli wygrywa ten, który ma w danym okręgu najwyższą liczbę głosów, przechodzimy na liczenie głosów metodą proporcjonalną. Podobną metodę stosujemy już w wyborach do sejmu, która promuje komitety wyborcze, a nie konkretne osoby. Wprowadzony został także 5% próg wyborczy. Nadal jednak możemy oddać tylko jeden ważny głos.

Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła serwis poświęcony wyborom samorządowym: link

Urząd Gminy Lesznowola utworzył specjalną podstronę w Biuletynie Informacji Publicznej, która poświęcona jest gminnym wyborom: link

Poniżej zamieszczam wyżej wymienioną uchwałę Rady Gminy Lesznowola:

Jeśli spodobał się wpis, udostępnij: